• Home
 • Program
 • Pierwszy dzień w przedszkolu

Pierwszy dzień w przedszkolu

Jako doświadczeni pracownicy prywatnego przedszkola MontessoriWarszawie wiemy doskonale, że dostosowanie się dziecka do nowego miejsca wymaga czasu. Podobnie jak przystosowanie się do porannego wstawania czy budowania relacji z rówieśnikami. Niektórym podopiecznym przychodzi to z łatwością, innym natomiast – sprawia spory problem. Związany jest on głównie z lękiem przed separacją. Jest to całkowicie normalne zjawisko i z czasem zanika. Chcąc ułatwić dzieciom z Ursynowa, Konstancina, Wilanowa oraz okolic pierwsze dni w naszym przedszkolu Montessori, przygotowaliśmy kilka wskazówek. Sprawią one, że ten trudny moment będzie zdecydowanie przyjemniejszy zarówno dla najmłodszych, jak i ich rodziców.

Przed pierwszym dniem w przedszkolu Montessori:

 1. Porozmawiaj z dzieckiem o nowym przedszkolu i nowych przyjaciołach, których tam pozna. Dobrym pomysłem jest również przeczytanie książki o chodzeniu do przedszkola. Na przykład, „Maks idzie do przedszkola” albo „Wkrótce będę przedszkolakiem”.
 2. Pamiętaj, że Twoje dziecko odczuwa emocje i jego zachowanie będzie w dużym stopniu od nich zależeć. Musisz więc modelować pozytywne zachowania oraz reakcje. Rozmawiaj z dzieckiem na temat pozytywnych aspektów pójścia do przedszkola i skup się na rzeczach, z których dziecko może się cieszyć.
 3. W naszym przedszkolu Montessori w Warszawie zapraszamy Ciebie wraz z Twoją pociechą na wizytę zapoznawczą, zanim dziecko zacznie uczęszczać do placówki regularnie. Odbywa się ona zazwyczaj, gdy dzieci przebywają w ogrodzie i mają czas na swobodną zabawę oraz wzajemne relacje. Będzie to dobry moment dla Twojego dziecka, aby zobaczyć przedszkole, a także spotkać się z nauczycielami czy rówieśnikami.
 4. Spakuj torbę dla swojego dziecka. Powinna ona zawierać: szczoteczkę do zębów, dwa zapasowe zestawy ubrań, kapcie, pieluchy (jeśli są potrzebne). Pamiętaj, aby wszystko wcześniej podpisać.

Pierwszy dzień Twojego dziecka w przedszkolu Montessori:

 1. Ustanów pozytywną rutynę poranną na dni przedszkolne. Zawsze daj sobie odpowiednio dużo czasu na przygotowanie i dotarcie do przedszkola. Poczucie spóźnienia lub pośpiechu z Twojej strony może powodować u dzieci niepotrzebny stres oraz dodatkowy niepokój.
 2. Ważne jest, aby przyjechać przed godziną 9:00. Po przyjeździe nauczyciel powita Cię w Montessori Stepping Stones. Wskaże Ci szafkę Twojego dziecka a później przejmie nad nim opiekę.
 3. Nie żegnaj się długo i wylewnie ze swoim dzieckiem jakbyś je opuszczał na długo. Pocałuj je tak jak zwykle to robisz, przytul i powiedz, że je kochasz. Upewnij je, że niedługo wrócisz.
 4. Pierwszego dnia w Montessori Stepping Stones dobrze jest odebrać dziecko nieco wcześniej, tak aby mogło z łatwością rozpocząć i zaakceptować nową rutynę. Stopniowo czas przebywania w przedszkolu można wydłużać.
 5. W drodze do domu rozmawiaj z dzieckiem o dniu przedszkolnym. Skoncentruj się na pozytywnych aspektach dnia, takich jak ulubione zajęcia lub zabawa z przyjaciółmi. Poprzez konsekwentne wzmacnianie pozytywnych aspektów dnia przedszkolnego, Twoje dziecko nauczy się, że nowe otoczenie jest miejscem zabawy i szczęścia, a uczucie lęku z czasem będzie maleć.